





AZ I. VILÁGHÁBORÚ EMLÉKEZTETŐI POZSONY VÁRMEGYÉTŐL A MURAVIDÉKIG
Az év elején dr. Szekeres Tamás, a győri Széchenyi István Egyetem rektora és dr. Ottófi Rudolf, Győr alpolgármestere az Universitas-Győr Nonprofit Kft. közreműködésével megkereste Vas és Győr-Moson-Sopron megye, a nagyobb térség városainak polgármestereit, a kistérségi szerveződések elnökeit, hogy adatokkal is támogassák „Az I. világháború emlékeztetői a Csallóköztől a Muravidékig” című tanulmánygyűjtemény megjelentetését. A kérés meghallgatásra talált, s a könyvet dr. Bedécs Gyula, a győri Révai Miklós Gimnázium legendás, ma már nyugdíjas tanára és az Isonzó Baráti Kör tagjai 2010. június 25-én, pénteken és 26-án, szombaton több helyszínen, kegyeletes emlékezés keretében mutatják be.
Az emlékezők pénteken 8 órakor a győri Kálóczy téren, a vadászok emlékművénél kezdik a kétnapos programot. Kulcsár Béla harmonikaművész katonadalokat játszik, majd Doyn Byrd, az Isonzó Baráti Kör tiszteletbeli tagja vitéz Somogyváry Gyula a Hősi emlékszobor avatására című versét mondja el. Az emlékmű bemutatása után a győri Széchenyi Egyetem és Győr Megyei Jogú Város Önkormányzata koszorút helyez el az emlékműnél.
9 órakor a szlovákiai Nagymegyeren (Velki Meder), a Hősök terén dipl. Ing. Rudicki László polgármester köszönti a csoportot. Horváth Győző népzenekutató hegedűjátéka és a rábaközi Páli Férfikórus műsora után Varga László, a gimnázium tanára szól az emlékműről.
Fél tizenegykor Gútán (Kolárovo), a Hősi emlékműnél Horváth Árpád, Gúta polgármestere köszönti az emlékút részvevőit. Doyne Byrd előadásában Somlyó Zoltán A doberdói Mária című verse hangzik el, az emlékműről Kürti Endre mérnök szól.
Az emlékezők 12 órára érnek Vágfarkasdra (Vlcany), s az Emlékparkban Iván Gyula, Vágfarkasd polgármestere és Bedécs Gyula beszél az emlékmű felállításáról, majd a Páli Férfikórus műsora, egy ballagó végzős diák Somlyó Zoltán az Utolsó halott című verse szerepel a műsorban. A községből többen tanultak, tanulnak a Széchenyi István Egyetemen, s az emlékező koszorút az egyetem képviselője és a polgármester helyezi el.
Az emlékezés 15 órakor a burgenlandi Köpcsényben folytatódik. Dr. Ballagi Farkas, a kapuvári Batthyány–Stratmann – díjas nyugalmazott kórházigazgató emlékezik gróf Batthyány–Stratmann Lászlóra, a szegények orvosára. Doyn Byrd Somlyó Zoltán a Fáradt Katona című versét mondja el a város hősi szobránál.
17 órakor Mosonmagyaróváron Thullner István, a kötet egyik szerzője, a helyi Olasz kápolna felújításának kezdeményezője ismerteti a kápolna történetét. A Páliban fél nyolckor, a hősi emléktáblánál tartandó koszorúzással zárul az emlékút pénteki programja.
Szombaton 9 órától Ostffyasszonyfa, a Művelődési ház a helyszín. Az emlékkiállítást Gecse József polgármester mutatja be, a Hadifogolytábor temetőjének történetét dr. Andor Ferenc, a Vas Megyei Temetkezési Vállalat nyugalmazott igazgatója ismerteti. A szombathelyi Vadászlaktanya I. világháborús szerepének megismerése után 15 órától Nikitschben, a Zichy-kastélynál vitéz Somogyváry Gyula emléktáblájánál 16 órától Sopronbánfalván, a temetőnél, 17 órakor Sopronban, a Deák téren lesznek az emlékút állomásai. Fél nyolckor a kapuvári Hősi szobornál Pölöskei Sándor helyi tanár mutatja be az emlékművet. Az emlékút fél kilenckor Csornán, a Rendház előtti téren tartandó emlékezéssel zárul, ahol Túri György, polgármestere, a kötet fő támogatója szól a város első világháborús szerepéről, majd a Páli Férfikórus katonadalokat énekel.