Figyelem! Az Ön által felkeresett archív weboldal már nem frissül. Amennyiben Győr Megyei Jogú Város megújult honlapjára szeretne ellátogatni, úgy kattintson ide: gyor.hu!

×Figyelem! Az Ön által felkeresett archív weboldal már nem frissül. Amennyiben Győr Megyei Jogú Város megújult honlapjára szeretne ellátogatni, úgy kattintson ide: gyor.hu
image
image
image
image
image
image
image
image

Célegyenesben a díszterem felújítása

Bár a felújítás még tart, már látszik, hogy impozáns látványt fog nyújtani a megújuló díszterem, amely az eredeti elrendezését nyeri vissza tavaszra.

 

Várhatóan március elejére készül el teljesen a Városháza megújult díszterme, amely ma már a befejezéshez közeli állapotban van. A felújítás kezdetén Borkai Zsolt polgármester elmondta, az 1896 és 1898 között Bisinger József hagyatékából épült Városháza épülete már nem tudta megfelelően kiszolgálni korunk megnövekedett energiaigényét, ezért az elmúlt években több ütemben valósult meg a ház villamos-hálózatának korszerűsítése. Az alagsor, a keleti, majd a nyugati szárny felújítása után az épület középső szárnya került sorra, és ez az ütem a díszterem és környezetének rekonstrukcióját is magában foglalja, de ezzel párhuzamosan a tető felújítása is zajlik. A polgármester úgy fogalmazott, „Visszatérünk a hagyományokhoz, és visszaállítjuk a díszterem eredeti ülésrendjét, úgy, ahogy az építők azt annak idején megálmodták.”

 

Fekete Dávid alpolgármester a nagy érdeklődésre való tekintettel a napokban, vagyis még a munkálatok befejezése előtt bemutatta a sajtónak a készülő termet. Kiemelte, a kivitelezés során folyamatosan egyeztettek az örökségvédelemmel, így alakulhatott ki a díszterem új színvilága, amely valójában az eredeti hangulatát idézi. „A világos színek révén egész más a térélmény, mint a felújítást megelőzően. A terem sokkal tágasabbnak tűnik. Az átalakítás fontos momentuma, hogy a széksorok tájolása a díszterem egykori berendezésének megfelelően változik meg, és ehhez igazodva kerül a pulpitus az ablaksor elé. Az emelvényt az eredeti másaként készítették el.” Az alpolgármester hangsúlyozta, a restaruáláson átesett két nagy csillár a korábbiakkal ellentétben leereszthető lesz, így tisztítása, karbantartása is egyszerűsödik.

 

A tavaly nyár végén elkezdett felújítás során először hőszigetelés került a padló és a mennyezeti födémszerkezetbe, a betonozást követően elkészült a díszterem nehézállványozása, melyről október elején megkezdődhetett a restaurátori, díszítő festő munka. Ezekkel párhuzamosan zajlottak a gépészeti-, és elektromos alapszerelési munkák, megtörténhetett a fűtési vezetékek és hőleadók cseréje, a helyiségek szellőzésének, klimatizálásának kiépítése is. A díszpárkányra díszvilágítást szolgáló új lámpatestek kerültek, míg a dísztermi falikarokat valamint az eredeti csillárokat műhelyben restaurálták. A karzatokra és a környező helyiségekbe a dísztermihez hasonló stílusú csillárokat szereltek. Megújultak a nyílászárók is, a külső ablakszárnyakba hőszigetelő üvegezés került. A díszterem eredeti fa falburkolatának felújítása műhelymunkával készült, a parkettázás hagyományos tölgyfa parkettával valósult meg. Jelenleg a felújított helyiségek „öltöztetése” zajlik, a Bisinger teremben és annak előterében a parketta csiszolása folyik, majd a helyükre kerülnek a radiátorburkolatok, falburkolatok, szerelvények is. A jövő hét elejétől a díszterem és a ruhatár padlóburkolatának és falburkolatának utolsó munkái kezdődnek, majd a dísztermi bútorok beszerelése következik. A hangtechnika kiépítése, a függönyözés, és a többi utómunkálat elkészülte valamint a próbaüzem után, várhatóan március elején lesznek használatra készek a helyiségek, a tervek szerint a termet a március 15-i ünnepi díszközgyűlésen avatják fel.