Figyelem! Az Ön által felkeresett archív weboldal már nem frissül. Amennyiben Győr Megyei Jogú Város megújult honlapjára szeretne ellátogatni, úgy kattintson ide: gyor.hu!

×Figyelem! Az Ön által felkeresett archív weboldal már nem frissül. Amennyiben Győr Megyei Jogú Város megújult honlapjára szeretne ellátogatni, úgy kattintson ide: gyor.hu
image
image
image
image
image
image
image
image

Gyakran Ismételt Kérdések

Előkészületek

Meddig érkezik meg az ajánlószelvény és az értesítés a névjegyzékbevételről?
A helyi választási iroda 2010. február 12. napjáig eljuttatja az ajánlószelvényt valamint a névjegyzékbe vételről szóló értesítőt a választópolgár lakcímére.
Ha a választópolgár nem kap értesítőt, a helyi választási irodában megtekintheti, hogy szerepel-e a névjegyzékben. A névjegyzék közszemlére tételének időpontja 2010. február 10. és 17. napja közötti időszak. Győrben az Árpád út 36. I. em. 5. irodában van mód a névjegyzék megtekintésére.
A névjegyzék közszemlére tétele azt jelenti, hogy annak bármely adatát bárki megismerheti, arról azonban másolatot nem készíthet.

Mit tehet az, aki nem szerepel a névjegyzékben?
A névjegyzékkel kapcsolatos jogorvoslat:
A névjegyzék közszemlére tételének időtartama (február 10-17-e között) alatt lehet kifogást benyújtani a névjegyzékből való kihagyás, illetőleg a névjegyzékbe való felvétel miatt. A kifogást a helyi választási iroda vezetőjéhez (azaz a település jegyzőjének) kell benyújtani, aki a kifogásról legkésőbb a beérkezését követő napon dönt. Győrben az Árpád út 36. I. em. 5. irodában, vagy a 9021 Győr, Városház tér 1. postai címen. Amennyiben postai úton nyújtja be a kifogást, akkor a fenti időszak alatt meg is kell érkeznie a levélnek.

Mit tehetek, ha nem kaptam ajánlószelvényt?
Ha a választópolgár nem kapott ajánlószelvényt, amennyiben van választójoga, a helyi választási irodát kell megkeresnie.

Hogyan szavazhatok, ha az első forduló után válok nagykorúvá?
Azon polgárok, akik csak az első fordulót követően, de a második fordulót megelőzően - legkésőbb a választás napján - válnak nagykorúvá, ugyancsak az első fordulót megelőzően kapnak értesítést arról, hogy a névjegyzékbe felvételt nyertek. Az értesítő színe (zöld) eltér a többi választópolgárnak küldött értesítő színétől (fehér). E választópolgárok ajánlószelvényt nem kapnak. Szavazati joggal csak a második fordulóban rendelkeznek.

Meddig adható le és kinek az ajánlószelvény?
Az ajánlószelvényt a jelölt, illetve a jelölő szervezetek gyűjtik, részükre kell azt átadni. Ajánlószelvényt gyűjteni 2010. március 19. napjáig lehet, mivel azt követően már nem adható le az a helyi választási irodához, a le nem adott ajánlószelvényeket pedig meg kell semmisítenie a jelöltnek, illetve a jelölő szervezetnek.
Nem gyűjthető ajánlószelvény:
- a munkahelyen munkaidőben vagy munkaviszonyból, illetőleg munkavégzésre irányuló más jogviszonyból fakadó munkavégzési kötelezettség teljesítése közben;
- a Magyar Honvédségnél és a rendvédelmi szerveknél szolgálati viszonyban levő személytől a szolgálati helyen vagy szolgálati feladat teljesítése közben;
- tömegközlekedési eszközön;
- állami és helyi önkormányzati szervek hivatali helyiségében.
Az ajánlásért az ajánlónak vagy rá tekintettel másnak előnyt adni vagy ígérni, valamint az ajánlásért előnyt kérni, illetőleg előnyt vagy annak ígéretét elfogadni tilos!

Hogyan kell kitölteni az ajánlószelvényt?
Ajánlani csak a lakóhely szerinti választókerületben induló jelöltet lehet.
A választópolgár részére az értesítővel együtt kiküldött ajánlószelvényt teljes körűen ki kell tölteni, a választópolgár pedig saját kezűleg aláírja és átadja az ajánlást gyűjtő személynek. Az ajánlás nem vonható vissza.

Mit tehetek, ha választási jogszabály megsértését észlelem?
Választási jogszabály, a választás és a választási eljárás alapelvei megsértése esetén bárki kifogást nyújthat be.
A kifogást úgy kell benyújtani, hogy az legkésőbb a sérelmezett jogszabálysértés elkövetésétől számított három napon belül megérkezzen az arra illetékes választási bizottsághoz!
Ha a kifogást nem az elbírálásra jogosult választási bizottsághoz nyújtják be, a választási bizottság az ügyet legkésőbb a beérkezését követő napon átteszi az elbírálásra jogosult választási bizottsághoz – amely köteles az ügyben eljárni.
A kifogásnak tartalmaznia kell:
- a jogszabálysértés megjelölését;
- a jogszabálysértés bizonyítékait;
- a kifogás benyújtójának nevét, lakcímét (székhelyét) és – ha a lakcímétől (székhelyétől) eltér – postai értesítési címét;
- a kifogás benyújtójának választása szerint telefaxszámát vagy elektronikus levélcímét, illetőleg kézbesítési megbízottjának nevét és telefaxszámát vagy elektronikus levélcímét.
A választási bizottság a kifogásról a beérkezésétől számított 3 naponbelül dönt. A kifogás a választási bizottság határozatának meghozataláig visszavonható, azonban a bizottság az ügyben az eljárást hivatalból folytathatja.

Érdemi vizsgálat nélküli el kell utasítani a kifogást, amely:
- elkésett;
- nem tartalmazza a jogszabálysértés megjelölését;
- nem tartalmazza a jogszabálysértés bizonyítékait;
- nem tartalmazza a kifogás benyújtójának nevét, lakcímét (székhelyét) és – ha a lakcímétől (székhelyétől) eltér – postai értesítési címét.

Kiből lehet szavazatszámláló bizottság tagja?
A szavazatszámláló bizottság tagjait a helyi képviselő-testület választja meg legkésőbb 2010. március 22. napjáig. Győrben a március 18. napján tartott közgyűlés dönt a szavazatszámláló bizottság tagjainak és póttagjainak a megválasztásáról.
A szavazatszámláló bizottságba jelentkezni úgy lehet, hogy a www.gyor.hu internetes oldalról letölti a választópolgár a jelentkezési lapot, vagy a Városház tér 1. szám alatti portán elhelyezett jelentkezési lapot felveszi, és azt kitöltve eljuttatja a portán lévő gyűjtődobozba, vagy postai úton beküldi a 9021. Győr, Városház tér 1. I. em. 43-44. irodába. A jelentkezési lapot minél előbb, lehetőleg még február hónapban el kell juttatni.
A jelentkezési lap kötelezően kitöltendő eleme: név, természetes személyi azonosítók, beleértve a személyazonosító jelet is, az elérhetőség, valamint az összeférhetetlenségi nyilatkozat kitöltése.
A választási bizottságnak nem lehet tagja a köztársasági elnök, állami vezető, regionális államigazgatási hivatal vezetője, képviselő (országgyűlési képviselő, az Európai Parlament tagja, települési önkormányzat képviselő-testületének tagja, megyei közgyűlés tagja, fővárosi közgyűlés tagja, kisebbségi önkormányzat tagja), megyei közgyűlés elnöke, polgármester, jegyző, főjegyző, választási iroda tagja, a választási bizottság illetékességi területén működő közigazgatási szerv köztisztviselője, valamint jelölt.
További személyes kizárási ok, hogy az olyan választási bizottságoknak, amelyek a jogorvoslati eljárásban egymással döntési, döntést felülbíráló kapcsolatba kerülhetnek, nem lehetnek tagjai az egymással hozzátartozói kapcsolatban álló személyek.
Nem lehet a választási bizottság választott tagja a fentieken túl a választókerületben jelöltet állító jelölő szervezet tagja, valamint a választókerületben induló jelölt hozzátartozója sem. Ez a tilalom a delegált tagokra nem vonatkozik.
Hozzátartozó: A törvény értelmében hozzátartozó az egyeneságbeli rokon és ennek házastársa, az örökbefogadó és a nevelőszülő, az örökbefogadott és a nevelt gyermek, a testvér, a házastárs, az élettárs, a házastárs egyeneságbeli rokona, testvére, valamint a testvér házastársa.


Szavazás

Kinek van és kinek nincs választójoga?
A Magyar Köztársaság területén lakóhellyel rendelkező minden nagykorú magyar állampolgárt megillet az a jog, hogy az országgyűlési képviselők választásán választó és választható legyen.
Az aktív (választásra jogosultság) és passzív (választhatóság) választójog feltételei megegyeznek:
- magyar állampolgárság,
- nagykorúság (18. életév betöltése; továbbá a 16. életév betöltésétől házasságkötéssel szerzett nagykorúság),
- magyarországi lakóhely (akinek nincs Magyarországon állandó lakóhelye vagy tartózkodási helye vagy települési szintű lakóhelye, annak nincs választójogosultsága).
Magyarországon lakóhellyel rendelkező nagykorú magyar állampolgár a Magyar Köztársaság külképviseletein is leadhatja szavazatát, amennyiben a szavazás napján külföldön tartózkodik és előzetesen kérte felvételét a külképviseleti névjegyzékbe.

A választójogot csak az ún. természetes kizáró okok korlátozzák. Nincs választójoga annak, aki:
- jogerős bírósági ítélet alapján a cselekvőképességet korlátozó vagy kizáró gondnokság alatt áll,
- jogerős bírósági ítélet alapján a közügyek gyakorlásától eltiltás alatt áll,
- szabadságvesztés büntetését tölti,
- büntetőeljárásban elrendelt intézeti kényszergyógykezelését tölti.

Mozgásában gátolt választópolgár hogyan szavazhat?
A mozgásában gátolt választópolgár írásban kérheti, hogy mozgóurnával szavazhasson. Az írásbeli kérelmet a szavazás napja előtt a helyi választási iroda vezetőjéhez (azaz a település jegyzőjéhez), Győrben a 9021 Városház tér 1. I. emelet 43. és 44. irodába, a szavazás napján a lakóhely szerinti szavazatszámláló bizottsághoz kell eljuttatni.
Igazolással szavazó az igazolással szavazók számára kijelölt szavazókör szavazatszámláló bizottságától kérheti a mozgóurnát (Győrben a 7. számú szavazókör, Révai Miklós Gimnázium Jókai u. 21.).

Szavazhat-e a fogvatartott?
A fogvatartottak akkor gyakorolhatják a választójogukat, ha rendelkeznek igazolással, valamint személyazonosság és lakcím megállapításárnak alapjául szolgáló igazolvány a fogva tartó intézménynél rendelkezésre áll, illetve a szavazni kívánó személyazonossága a büntetés-végrehajtási intézet, illetve a rendőrség által minden kétséget kizáróan megállapítható.

Milyen dokumentum birtokában szavazhat a választópolgár?
A választópolgár a személyazonosságát és a lakcímét a következő érvényes igazolványok bemutatásával igazolhatja:
-   Lakcímet tartalmazó érvényes személyazonosító igazolvánnyal vagy
-   Érvényes lakcímigazolvánnyal ÉS érvényes személyazonosító igazolvánnyal; vagy
-   Érvényes lakcímigazolvánnyal ÉS érvényes útlevéllel vagy
- Érvényes lakcímigazolvánnyal ÉS érvényes kártya formátumú (2001. január 1. után kiállított) vezetői engedéllyel.

Kötelező-e a fülkehasználata?
A választópolgár nem köteles a szavazófülke használatára.

Kötelező-e a boríték használata?
Amennyiben a választópolgár nem használja a borítékot, az nem érinti a szavazata érvényességét.

Milyen íróeszköz használható?
A választópolgár akár a fülkében elhelyezett hivatalos, akár a saját tollát használhatja.

Hogyan adható le érvényes szavazat?
Érvényesen szavazni a jelölt, illetőleg a lista neve alatti, feletti vagy melletti körbe tollal írt két, egymást metsző két vonallal lehet.
A szavazat érvényességét – ha az egyéb feltételeknek megfelel – nem érinti, ha a szavazólapon bármilyen megjegyzést tettek, a jelöltek sorrendjét megváltoztatták, a jelölt nevét kihúzták, illetve nevet hozzáírtak.

Mikor érvénytelen a szavazat?
Érvénytelen az a szavazólap, amely
- nincs ellátva a hivatalos bélyegzőlenyomattal,
- a törvényben meghatározottnál több szavazatot tartalmaz (csak 1 szavazat lehetséges mind a listás, mind az egyéni szavazólapon).
Érvénytelen az a szavazat, amelyet
- érvénytelen szavazólapon adtak le (nincs bélyegző, több szavazat van rajta 1-nél),
- nem a jelölt neve alatti, feletti vagy melletti körbe tollal írt két, egymást metsző vonallal adták le,
- kiesett jelöltre adtak le.


Igazolással szavazás

Hogyan szavazhat, aki a szavazás napján lakhelyétől távol van?
Ha a választópolgár a szavazás napján – akár az első, akár a második, akár mindkét forduló napján – lakóhelyétől távol, de a Magyar Köztársaság területén tartózkodik, akkor a helyi választási iroda vezetője (a település jegyzője) által kiállított igazolással szavazhat.
Az igazolást személyesen vagy meghatalmazott útján (a meghatalmazást is csatolni kell) 2010. április 9. napján 16 óráig lehet kérni Győrben az Árpád út 36. I. em. 5. szobában található népességnyilvántartó csoportnál. Mód van az igazolási kérelem ajánlott levélként történő benyújtására is, ám ebben az esetben a kérelemnek 2010. április 6. napjáig be kell érkeznie a helyi választási irodába: 9021 Győr, Városház tér 1.
Ha valaki mindkét fordulóra igazolást kér, a két igazolást egy nyomtatványon fogja megkapni. Ha valaki az egyik fordulóra már kért igazolást, és a másik fordulóra ezt követően szeretne igazolást kérni, az előzőleg megkapott igazolást vissza kell adnia, és a két igazolást egy új nyomtatványon fogja megkapni.
Igazolás faxon vagy e-mail útján nem kérhető és nem adható ki.

Mit kell tartalmaznia az igazolási kérelemnek?
Az igazolás kiadása iránti kérelemnek tartalmaznia kell:
– az igazolást kérő nevét,
– az igazolást kérő személyi azonosítóját,
– az igazolást kérő lakcímét,
– azt, hogy melyik településre (Budapesten a kerületet is) kéri az igazolást,
– azt, hogy melyik fordulóra kéri az igazolást.
Kötelezően használandó nyomtatványminta nincs, az igazoláskérés megkönnyítése érdekében azonban formanyomtatvány került elhelyezésre a www.gyor.hu internetes oldalon, Választások menüponton belül a Letölthető nyomtatványok almenüpontban.

Mit tehet, aki a két forduló között megváltoztatja lakcímét?
Amennyiben a választópolgár a két választási forduló között új lakcímet létesít, az új lakcím szerint illetékes helyi választási iroda vezetője (azaz a település jegyzője) a lakcímbejelentéskor szavazásra szolgáló lakcímigazolást ad ki a választópolgár részére. A lakcímet változtató választópolgár a korábbi lakcíme szerinti szavazókörben (vagy igazolás birtokában az igazoláson feltüntetett szavazókörben) szavazhat. A névjegyzéken (illetőleg az igazoláson) azonban még a választópolgár korábbi lakcíme szerepel, amelyet a választópolgár a szavazókörben a szavazásra szolgáló lakcímigazolással igazolhat.

Mit tehet, aki az igazolás megkérése után megváltoztatja szándékát a szavazás helyét illetően?
Ha a választópolgár az igazolás kiadását követően meggondolja magát, és mégis a lakóhelye szerinti szavazóhelyiségben szeretne szavazni, akkor 2010. április 8. napján 16 óráig kérheti személyesen vagy meghatalmazottja útján a lakcíme szerinti helyi választási iroda vezetőjétől (azaz a település jegyzőjétől), Győrben az Árpád út 36. I. em. 5. szobában található népességnyilvántartó csoportnál, hogy vegye vissza a lakóhelye szerinti szavazókörbe. Amennyiben ajánlott levélben kéri, a kérelemnek 2010. április 8. napjáig be kell érkeznie a helyi választási irodába: 9021 Győr, Városház tér 1.
A korábban kapott igazolást le kell adnia.
A névjegyzékbe való visszavételre egyszer van lehetőség.

Hogyan történik az igazolással a szavazás?
Az igazoláson szerepel, hogy a választópolgár mely településen (Budapesten mely kerületben) élhet választójogával, valamint annak a szavazóhelyiségnek a címe, ahol leadhatja szavazatát (Győrben a 7. számú szavazókör, Révai Miklós Gimnázium, Jókai u. 21.).
Amennyiben a választópolgár a szavazást megelőzően azon település helyi választási irodájának vezetőjétől kéri a névjegyzékbevételét, melyre az igazolás szól, akkor felveszik a névjegyzékbe, és az igazolás bevonásra kerül, kivéve, ha mindkét fordulóra szól, és a másik helyszínen még nem vették fel a névjegyzékbe a választópolgárt, mivel ebben az esetben lebélyegzésre kerül az igazolás. Ebben az esetben a szavazás az általános szabályok szerint folyik az igazolással szavazók számára kijelölt szavazókörben.
Ha a választópolgár nem kérte a névjegyzékbe történő felvételét, akkor a szavazás napján az igazolással szavazók számára kijelölt szavazókörben szavazhat. Az igazolás alapján felvételre kerül a névjegyzékbe, az igazolás bevonásra kerül, kivéve, ha mindkét fordulóra szól, és a másik helyszínen még nem vették fel a névjegyzékbe a választópolgárt, mivel ebben az esetben lebélyegzésre kerül az igazolás. A szavazás az általános szabályok szerint zajlik a továbbiakban.

Ki szavazhat igazolással a második fordulóban?
Ha valaki igazolást kap akár az első, akár a második, akár mindkét fordulóra, a második fordulóban csak akkor szavazhat, ha az első forduló – abban a választókerületben ahol szavazott vagy szavazhatott volna – az egyéni választókerületben nem volt eredményes, illetve a területi lista esetében érvényes.
Ha a választópolgár csak az első fordulóra kapott igazolást, a második fordulóban a lakóhelye szerinti szavazóhelyiségben (vagy valamelyik külképviseleten) szavazhat, kivéve, ha
- a lakóhelye szerinti választókerületben nincs második forduló,
- abban a választókerületben, ahova az első fordulóra kiadott igazolás szólt, nincs második forduló.

Ha a választópolgár csak a második fordulóra kapott igazolást, a második fordulóban az igazoláson feltüntetett településen, az igazoláson feltüntetett szavazóhelyiségben szavazhat, kivéve, ha
- a lakóhelye szerinti választókerületben nincs második forduló,
- abban a választókerületben, ahova a második fordulóra kiadott igazolás szól, nincs második forduló.

Ha a választópolgár mindkét fordulóra kapott igazolást, a második fordulóban az igazoláson feltüntetett településen, az igazoláson feltüntetett szavazóhelyiségben szavazhat, kivéve, ha
- abban a választókerületben, ahova az első fordulóra kiadott igazolás szólt, nincs második forduló,
- abban a választókerületben, ahova a második fordulóra kiadott igazolás szól, nincs második forduló.

Ha csak az egyéniválasztókerületben volt érvénytelen vagy eredménytelen az első forduló ott, ahol a választópolgár szavazott, akkor a második fordulóban a választópolgár csak egyéni szavazólapot kap, feltéve, hogy van második egyéni forduló ott, ahol a második fordulóban szavaz. Ha csak a területi választókerületben volt érvénytelenaz első forduló ott, ahol a választópolgár szavazott, akkor a második fordulóban a választópolgár csak területi lists szavazólapot kap, feltéve, hogy van szavazás a területi listára a második fordulóban ott, ahol a második fordulóban szavaz.


Külföldön szavazás

Hogyan lehet külföldön szavazni?
Ha a választópolgár a szavazás napján – akár az első, akár a második, akár mindkét forduló napján – külföldön tartózkodik, a Magyar Köztársaság nagykövetségein vagy főkonzulátusain szavazhat.
A szavazás érdekében kérnie kell felvételét a külképviseleti névjegyzékbe. Erre 2010. március 19. napján 16 óráig van lehetősége. A kérelmét személyesen vagy meghatalmazottja útján a lakcíme szerinti helyi választási iroda vezetőjéhez (azaz a település jegyzőjéhez) kell benyújtani, Győrben az Árpád út 36. I. em. 5. szobában található népességnyilvántartó csoportnál van erre lehetőség. Ha meghatalmazott útján nyújtja be kérelmet, a meghatalmazást is csatolni kell, melyet teljes bizonyító erejű magánokiratba kell foglalni.
Ajánlott levélben is benyújtásra kerülhet a kérelem úgy, hogy az 2010. március 19. napjáig megérkezzen a helyi választási irodába. 9021 Győr, Városház tér 1.
A külképviseleti névjegyzékbe vétel faxon vagy e-mail útján nem kérhető.

Mit kell tartalmaznia a kérelemnek?
A kérelemnek tartalmaznia kell:
- a választópolgár nevét,
- a választópolgár személyi azonosítóját,
- a választópolgár születési helyét és idejét,
- a választópolgár anyja nevét,
- a választópolgár magyarországi lakcímét,
- annak a külképviseletnek a megjelölését, ahol a választópolgár szavazni kíván,
- azt, hogy melyik fordulóra kéri a névjegyzékbe vételt,
- a választópolgár külföldi értesítési címét, ha a HVI vezetőjének döntéséről szóló értesítés kézbesítését nem a magyarországi lakcímére kéri.

Kötelezően használandó nyomtatványminta nincs, a kérelem benyújtásának megkönnyítése érdekében azonban formanyomtatvány került elhelyezésre a www.gyor.hu internetes oldalon, a Választás menüpont alatt a Letölthető nyomtatványok almenüpontban.

Mit tehet, ha mégis Magyarországon kíván szavazni a külképviseleti névjegyzékbe felvett választópolgár?
Ha a külképviseleti névjegyzékbe történt felvételét követően meggondolja magát, és mégis Magyarországon szeretne szavazni, ugyancsak 2010. március 19. napjáig kérheti személyesen vagy meghatalmazottja útján a lakcíme szerinti helyi választási iroda vezetőjétől (azaz a település jegyzőjétől), Győrben az Árpád út 36. I. em. 5., vagy ajánlott levélben 9021 Győr, Városház tér 1., hogy a külképviseleti névjegyzékből törölje és vegye vissza a lakóhelye szerinti szavazókörbe.

Hogyan lehet megváltoztatni a külföldi szavazás helyszínét?
Ha a külképviseleti névjegyzékbe történt felvételét követően meg kívánja változtatnia a választópolgár a külföldi szavazásának helyszínét, akkor azt 2010. március 19. napjáig kérheti személyesen vagy meghatalmazottja útján a lakcíme szerinti helyi választási iroda vezetőjétől (azaz a település jegyzőjétől), Győrben az Árpád út 36. I. em. 5., vagy ajánlott levélben 9021 Győr, Városház tér 1., hogy egy másik külképviselet névjegyzékébe tegye át.

Mikor lesznek a külföldi szavazások?
Az első fordulóra az amerikai kontinensen 2010. április 3. napján, a többi földrészen 2010. április 4. napján kerül sor, a második fordulóra az amerikai kontinensen 2010. április 24. napján, a többi földrészen 2010. április 25. napján kerül sor.