Figyelem! Az Ön által felkeresett archív weboldal már nem frissül. Amennyiben Győr Megyei Jogú Város megújult honlapjára szeretne ellátogatni, úgy kattintson ide: gyor.hu!

×Figyelem! Az Ön által felkeresett archív weboldal már nem frissül. Amennyiben Győr Megyei Jogú Város megújult honlapjára szeretne ellátogatni, úgy kattintson ide: gyor.hu
image
image
image
image
image
image
image
image

Győrben járt Habsburg Ottó és Habsburg György

A polgármester meghívására dr. Habsburg Ottó és Habsburg György március 30-án, vasárnap látogatott városunkba. A Nemzetközi Páneurópai Unió elnöke örömmel fogadta a meghívást…

A küldöttség a délelőtt folyamán előbb szentmisén vett részt a Bazilikában, majd 11 órától koszorúzás következett IV. Károlynak Magyarország vértanúi halált halt apostoli királyának emléktáblájánál. A koszorúzást követően a résztvevők az Apor kiállítást tekintették meg.

A Zichy-palotában megtartott sajtótájékoztatón Borkai Zsolt polgármester köszönetet mondott a városvezetés nevében dr. Habsburg Ottónak a Nemzetközi Páneurópai Unió elnökének és Habsburg György nagykövetnek, a Magyar Vöröskereszt elnökének, hogy elfogadták a város meghívását.

A polgármester egy igen különleges ajándékkal lepte meg Habsburg Ottót. Az ajándék első látásra egy ütött-kopott lekváros edény volt, mégis sokkal több annál, amit a története támaszt alá igazán:

Habsburg Ottó édesapja, IV. Károly, az utolsó magyar király az első világháború után Magyarországra érkezett, és Szombathelyen több paraszti sorból jött katona is őrséget állt neki. Egyikük kemenesaljai falujában a fazekas ezt a szilkét készítette IV. Károly érkezésekor. Mindennapi használatra készült, használták is, ezért olyan megviselt. A jó szándékú fazekas a helyesírást sem ismerte pontosan, a Károlyt pontos j-vel Károjnak írta.

Európa legelőkelőbb családja kiváló sarjának regénybe illő élete és a legitimista magyar paraszt lekváros edényének története 1920 körül egy ponton összeért, aztán majdnem 90 évre szétvált. Dr. Habsburg Ottó azonban azóta sem felejtette el, hogy köze van ehhez a földhöz, melynek szó szoros értelemben vett gyümölcsét volt hivatva tartani a szilke. – fogalmazott a polgármester.

Ezt a lekváros edényt adta át Borkai Zsolt dr. Habsburg Ottónak, aki megköszönte a meghívást és a vendéglátást. Mint mondta, nagyon örül, hogy újra ebben a gyönyöru városban lehet, ahol nagyszeru programokkal várták őt. Számára a délelőtti mise is megragadó volt, de a legnagyobb hatással az Apor-kiállítás volt rá. Úgy fogalmazott, a vértanú püspök megmutatta, hogy milyen az igazi magyar szív, aki nem csak a vallásért, de a nemzetért is rengeteget tett.

Habsburg György szintén megköszönte a meghívást, és arra kérte a város és a megye jelenlévő vezetőit, hogy az ebéd alatt kaphassanak bővebb információt Győr és Győr-Moson-Sopron megye helyzetéről, terveiről. A megyei közgyulés üdvözletét Firtl Mátyás, a megyei közgyulés alelnöke tolmácsolta.

A sajtótájékoztatón elhangzott, 1743. március 6-án Mária Terézia Győrt a szabad királyi városok sorába iktatta, majd későbbi kiváltságlevelével Győr visszanyerte régi szabadalmait, melyekkel a jövő fejlődésének alapjait rakta le. Borkai Zsolt polgármester elmondta, Habsburg Ottó magánemberként, és a Nemzetközi Pánerópai Unió elnökeként is rendkívül sokat tett Magyarországért, ennek elismeréséül részére, Győr Város Mária Terézia Emlékérmét adományozta.