Figyelem! Az Ön által felkeresett archív weboldal már nem frissül. Amennyiben Győr Megyei Jogú Város megújult honlapjára szeretne ellátogatni, úgy kattintson ide: gyor.hu!

×Figyelem! Az Ön által felkeresett archív weboldal már nem frissül. Amennyiben Győr Megyei Jogú Város megújult honlapjára szeretne ellátogatni, úgy kattintson ide: gyor.hu
image
image
image
image
image
image
image
image

Közgyulési igen az Országzászló felállítására

Borkai Zsolt polgármester előterjesztése szerint az eredetivel azonos emlékmuvet állítanak fel. Bár korábban már tárgyalta a témát a közgyulés – a győri „NE-felejcs” Polgári Egyesület kezdeményezéséhez több civil szervezet és számos győri polgár csatlakozott – az akkori városvezetés az eredeti emlékmu felállítását nem támogatta.

2006. novemberében, majd ez év áprilisában helyi társadalmi szervezetek: a „NE-felejcs” Polgári Egyesület, a Magyar Politikai Foglyok Szövetsége, a Történelmi Igazságtétel Bizottsága, a Történelmi Vitézi Rend, az Öregcserkészek Baráti Köre és az „Összefogás a Polgári Körökért” Egyesület ismételten indítványozták az Országzászló Emlékmu felállítását. 

 Fehér Imre, a „NE-felejcs” Polgári Egyesület szakmai igazgatója kutatásaiból kiderül: Az 1930-as években országszerte állítottak Országzászló emlékmuveket a Trianon okán érzett gyász miatt. Győri fiatalok 1933-ban kezdeményezték az emlékmu felállításátA kezdeményezést a város vezetése felkarolta. A pályázatra 17 pályamuvet nyújtottak be, végül is a második díjas Pfannl Egon Ervin tervét valósították meg.

Az eredeti emlékmu falán mészkőből készült, a falból kiemelkedő címerpajzs volt látható, baloldalt a Szent korona nélküli magyar kis címer, jobboldalt Győr város címere. A középen lévő mészkő oszlopon alul Hiszünk Magyarország Feltámadásában – felirat volt olvasható. A felirat felett bronz negyed gömb alakú – templomi, fali szenteltvíztartóhoz hasonló ereklyetartó, felette apostoli kettős kereszt található. Az országzászló – lobogó - megközelítőleg felső harmadában Magyarország középcímere látható mindkét oldalán angyallal körbeölelve.

A közgyulésen a téma körül vita bontakozott ki. A szocialista képviselők nem támogatták a javaslatot, többen a „Hiszünk Magyarország Feltámadásában” feliratot kifogásolták. Javasolták, hogy az emlékmure egy az országért és a városért áldozatot hozott emberekre emlékező felirat kerüljön. A jobboldali képviselők viszont az eredeti javaslatot támogatták, és emlékeztettek arra, hogy az Országzászló éppen az összetartozás jelképe, a nemzeti egységet fejezi ki határon innen és túl. A vita után a javaslatot 19 igen és 7 nem szavazattal a testület elfogadta. Így az Országzászlót az eredetivel megegyező formában állíthatják fel újra. A közgyulés hozzájárult ahhoz, hogy a Polgármesteri Hivatal közérdeku kötelezettségvállalást szervezzen az emlékmu megvalósítására. Az előterjesztés képekkel innen elérhető.

Az Országzászlóval kapcsolatos felajánlások a 11737007-15466004-00000000 bankszámlaszámon tehetők meg!

A közgyulés további témái:

A közgyulésen tájékoztató hangzott el az ÖKOBUSINESSPLAN II. projekt befejezéséről. Az ÖkoBusinessPlan Bécs-Győr projekt megvalósításának célja volt a térségi környezetvédelmi szakemberek részére kompetenciafejlesztési tréningek tartása, valamint közös hulladékcsökkentési és termelési hatékonyságot növelő programok indítása Győr és környéke önkormányzatai, közintézményei, valamint kis- és középvállalkozások részére. A projekt során osztrák és magyar szakértők közremuködésével készültek módszertani útmutatók, melyet először a Széchenyi István Egyetem kiválasztott környezetmérnök szakos hallgatói próbáltak ki. A környezetvédelmi auditot az egyetem hallgatói végezték, ennek eredményeként több vállalkozást, illetve intézményt mértek fel.

Az illegális szemétlerakó helyek felszámolására tett intézkedések 2006. évi tapasztalatairól szóló tájékoztatóhoz kapcsolódva több képviselő is kiemelte a program fontosságát, valamint, hogy meg kell erősíteni a mezőőri szolgálatot. Emellett köszönetet mondtak a Kommunális Szolgáltató munkatársainak, és az aktivistáknak akik a szemétgyujtési akciókban részt vesznek.

Nemrégiben volt II. János Pál pápa halálának második évfordulója. Ő volt az első pápa, aki tíz évvel ezelőtt városunkba is ellátogatott. Apor Vilmos egykori püspök boldoggá avatása is a nevéhez fuződik. A Szentatya emlékének győri megörökítése érdekében javasolták a Győri Nemzeti Színház előtti közterületet II. János Pál pápáról elnevezni. A két változat közül a közgyulés a II. János Pál tér elnevezést fogadta el.

A közgyulés döntött a „külső szervek, személyek, egyházak támogatásáról”. Az alábbi szervezetek kerültek támogatásra összesen 25 millió forinttal.

A közgyulés további napirendi pontjait innen elérheti.