Figyelem! Az Ön által felkeresett archív weboldal már nem frissül. Amennyiben Győr Megyei Jogú Város megújult honlapjára szeretne ellátogatni, úgy kattintson ide: gyor.hu!

×Figyelem! Az Ön által felkeresett archív weboldal már nem frissül. Amennyiben Győr Megyei Jogú Város megújult honlapjára szeretne ellátogatni, úgy kattintson ide: gyor.hu
image
image
image
image
image
image
image
image

Lengyel-Magyar Civil Konferencia

Március 22-én tartották első civil konferenciájukat a két nép meghívott civil szervezeteinek képviselői. Az esemény a IV. Lengyel-Magyar Barátság Napja óbudai eseménysorozatának előestéjén szerveződött Győrött, a Városháza dísztermében. A rendezvény dr. Surján László EU képviselő fővédnöksége alatt zajlott.

A konferencia célja a megjelent civil szervezetek bemutatkozása, megismerkedése, majd egy közös felhívás közzététele az Európai Unió civil szervezetei felé. A Józef Piłsudski Történelmi Társaság vezetője, Kollár János által szervezett esemény az EGYÜTT - RAZEM címet viselte. A házigazda dr. Ottófi Rudolf alpolgármester rövid történelmi áttekintést nyújtott a két nép közös történelméből Szent Istvántól napjainkig, felemlítve a közös királyokat és közös szenteket is.

Nagy történelmi lecke lehet más népek számára e két kezdetektől keresztény nép párhuzamos történelme. A mai polgári társadalomban fontos szerep jut a civil szervezeteknek az élet, az öröm, a boldogság, az erkölcs, a kultúra szervezésében, és ez a mai nap egyedülállóan előremutató lehetőség - monda az alpolgármester. Külön köszöntötte a Keresztény Értelmiségiek Szövetsége, az ország egyik legnagyobb civil szervezete országos elnökének küldöttét.

Ezután dr. Szakács Imre a megyei közgyűlés elnöke üdvözölte a jelenlévőket, és rövid példákkal tette árnyaltabbá a két nép barátságáról kialakult képet. Dr. Surján László, a KDNP alelnöke, EU képviselője a két nép háborús időszakban és a II. világháborút követő időszakban megerősödő barátságát emelte ki mintaként a mindkét országban dúló kommunista diktatúra ellenére. Köszöntőjében külön foglalkozott a civil társadalomnak a polgári társadalmakban betöltött szerepéről. Ezután a köszöntők sorát dr. Fricz Tamás a Civil Összefogás Fórum szóvivője zárta, aki az európai civil szerveződések jelenéről és jövőjéről fejtette ki nézeteit.

Az előadók sorában dr. Simon Jánost üdvözölhették először a résztvevők, majd mgr. Wiesław Borczyk emelkedett szólásra, ezután Varga Józsefné dr, dékán helyettes tartott előadást a Szent Kinga Szabadegyetem sikeréről.

A délutáni megbeszélésen a résztvevők megvitatták a másnap Budapesten aláírandó FELHÍVÁS szövegét, mely a két nép civil szervezeteinek részvételével egy civil visegrádi fórumot hoz létre, és ehhez csatlakozásra hívja a közép-európai civil szervezeteket. A felhívás szerint régiónk mindenki által vállalandó közös értéke a keresztény gyökerek mellett a humanizmus, a demokrácia, a jogállamiság és a kulturális sokszínűség, mely gazdagítja közép-európaiságunkat, erősíti emberségünket, és egymás iránti szolidaritásunkat. A tervezett aláírás másnap az Óbuda által szervezett IV. Lengyel-Magyar Barátság Napján történik az alapító civil szervezetek képviselői által.

A nap záróeseménye a Bem téri emlékmű koszorúzása volt.