Figyelem! Az Ön által felkeresett archív weboldal már nem frissül. Amennyiben Győr Megyei Jogú Város megújult honlapjára szeretne ellátogatni, úgy kattintson ide: gyor.hu!

×Figyelem! Az Ön által felkeresett archív weboldal már nem frissül. Amennyiben Győr Megyei Jogú Város megújult honlapjára szeretne ellátogatni, úgy kattintson ide: gyor.hu
image
image
image
image
image
image
image
image

Magyar Kézmuvesség: Győri díjazott

A Magyar Kézmuvességért Alapítvány díjával kitüntetett győri Németh Gyuláné Tiszai Gabriellát dr. Ottófi Rudolf alpolgármester köszöntötte a városházán augusztus 14-én, csütörtökön…

Magyar kézmuvesség – 2008 és a reneszánsz korának kézmuves hagyományai címmel kettős tematikájú kiállítást láthattak az érdeklődők a Múzeumok éjszakájától június 21-étől július 27-éig a városligeti Vajdahunyadvárban, a Magyar Mezőgazdasági Múzeum földszinti időszaki kiállítótermében. A múzeum immár harmadik alkalommal adott otthont a kézmuvesség nyári országos seregszemléjének, bemutatkozásának. A kiállításon A Magyar Kézmuvességért Alapítvány, az IPOSZ, a MOMKE és a BKIK Kézmuipari Tagozata által kiírt országos pályázat szakértői zsuri által válogatott anyaga került a nagyközönség elé.

A kétszázhetvennyolc résztvevő ötszázhuszonöt alkotása természetes alapanyagok felhasználásával, kézmuves technikával készült. A kiállítás két szempontból is különlegesnek számított: egyrészt azért, mert egyazon tárlat keretében a tárgyalkotó népmuvészet és a kézmuves iparmuvészet egymást kiegészítve, szerves egységben jelent meg; másrészt pedig, mert napjaink kézmuvességének legújabb, legszebb produktumai mellett a reneszánsz korának tárgykultúráját idéző, ma élő kézmuvesek által készített tárgyak, alkotások is láthatók voltak.

A kiállítás látogatói egy-egy tájegység motívumkincsét, forma- és színvilágát huen tükröző népmuvészeti tárgyakkal, vagy a hagyományokra épülő, de napjaink igényeinek is megfelelő, illetve egyéni tervezésu iparmuvészeti alkotásokkal, használati tárgyakkal, lakberendezési, lakásfelszerelési eszközökkel, dísztárgyakkal, viseletekkel, ékszerekkel és ötvös remekmuvekkel, értékes és érdekes hangszerekkel, játékokkal, míves kidolgozású késekkel és íjakkal, sőt ritka, vagy kihalófélben lévő mesterségek, kézmuves szakmák termékeivel is találkozhattak.

A tárgyak készítéséhez felhasznált természetes alapanyagok között a fa, a bőr, az agyag, a vas, a különböző nemes- és színesfémek, a len, a pamut, a kender, a gyapjú, a papír, a csuhé, a fuzvessző, a kabaktök, a gyöngy, a mézeskalács és a tojáshéj; az alkalmazott kézmuves technikák között a faragás, a vésés, a poncolás, a korongozás, a kovácsolás, az ötvösség, a rekesz- és a tuzzománcozás, a gravírozás, az intarzia-készítés, a textil- és gyöngyszövés, a hímzés, a varrás, a csipkeverés, a fonás, a nemezelés, a festés és a karcolás is szerepelt.

A győri Németh Gyuláné Tiszai Gabriella hímzés kategóriában nyert díjat, akit dr. Ottófi Rudolf köszöntött. Gratulációja mellett megköszönte, hogy muvészetével a város hírnevét öregbítette. A díjazott elmondta, már mintegy harminc éve foglalkozik a hímzéssel. A most díjnyertes darabok vart csipke technikával készültek, az egyik közel három hónap alatt készült el.

Az alpolgármester a városvezetés nevében nyújtotta át Győr város ajándékát Németh Gyuláné Tiszai Gabriellának.