





Nehéz helyzetben az önkormányzatok
Győr és Veszprém város polgármestere közösen fordult az Alkotmánybírósághoz az iparűzési adóval kapcsolatos döntés ügyében… Az önkormányzat elítéli az önkormányzati ingatlan megrongálóit…
A 2009. július 30-i rendkívüli városházi sajtótájékoztatónak két fő témája volt. Az első, az önkormányzatokat érintő elvonások. Simon Róbert Balázs alpolgármester ezzel kapcsolatban elmondta, a kormányzati tervek szerint 2010-ben 120 milliárd forintos lesz az önkormányzatokat érintő támogatás csökkentés. Az idei központi költségvetés tervezésekor 1345 milliárd forintot irányoztak elő az önkormányzatoknak, vagyis a 120 milliárdos csökkentés az éves összeg közel egytizedének elvonását jelentené.
Az alpolgármester hangsúlyozta, ezt a terhet a legalább öt százalékos inflációs hatás és az öt százalékos áfa-emelés következménye tovább növeli. Hozzátette, ide sorolható az iparűzési adó-bevétel csökkenése, valamint a vagyonértékesítésből származó bevétel csökkenése is.
Simon Róbert Balázs kitért arra is, az önkormányzatokra egyre több feladatot hárítanak, míg a finanszírozáshoz szükséges pénzeket elvonják, és a hiányzó összeget az önkormányzatoknak saját forrásból kell biztosítaniuk. Az alpolgármester egyetlen megoldásként az ésszerűsítést nevezte meg. Mint mondta, át kellene tekinteni azokat a feladatokat, amelyeket törvények és ágazati rendeletek határoznak meg az önkormányzatok számára, és az elvonással párhuzamosan a kötelezően ellátott feladatok számát is csökkenteni kellene.
Az alpolgármester hangsúlyozta, a győri önkormányzatot már az idén sújtja az iparűzési adóbevétel csökkenése (az első félévben 900 millióval kevesebb folyt be, mint az előző év azonos időszakában, éves szinten ez a különbség megközelítheti a kétmilliárd forintot).Az öt százalékos áfa-emelés 700-800 millió forint (ebből 100-150 millió forint az Útkezelő Szervezetnél jelentkezik) többletet jelent, végül pedig az adóerőképesség miatti elvonást említette, amelynek mértéke meghaladja a 2,1 milliárd forintot az idén.
Az alpolgármester elmondta, hogy a megyei jogú városok közül leginkább Győrt érintő döntés szerint az iparűzési adót 2010-től nem az önkormányzatok, hanem az APEH szedi be. Hozzáfűzte, a késedelmes beérkezés átmeneti likviditási gondokat okozhat, illetve több tízmilliós kamatbevételt is elveszít a város. Győr város vezetése maximálisan elhibázottnak tartja ezt a lépést, hiszen városunk bevételeinek egyharmada az iparűzési adóból származik.
Éppen ezért ma reggel Borkai Zsolt polgármester és Debreczenyi János Veszprém polgármestere közös levélben fordult az Alkotmánybírósághoz, amelyben alkotmányossági szempontból a törvény felülvizsgálatát, valamint annak megsemmisítését kérik.
Simon Róbert Balázs hangsúlyozta, a győri önkormányzat ebben a nehéz helyzetben továbbra is stabil pénzügyi helyzetet teremt, a nehézségek ellenére a fejlesztéseket, beruházásokat nem függeszti fel, hanem azokat az eredeti tervek szerint viszi végig.
A tájékoztató másik témája egy a napokban történt sajnálatos esemény volt. Ismeretlen elkövetők ugyanis szórófestékkel és előre kivágott betűformák segítségével „Stop rasszizmus” feliratokkal mázolták össze a Petőfi Sándor Művelődési Ház homlokzatát több helyen is.
Győr város önkormányzata éppúgy elhatárolódik a magukról megfeledkezett, állítólagos antirasszisták értelmetlen rongálást kiváltó magatartásától, mint ahogy tette azt a közgyűlés minden szélsőséges, rasszista nézeteket valló szervezetek megnyilvánulásaitól.
Győrben éppúgy nincs helye a szélsőséges mozgalmaknak, mint az azokat vízionáló, felesleges feszültségeket keltő, provokatív megnyilvánulásoknak, amelyek ráadásul önkormányzati ingatlanok megrongálásában, károkozásban nyilvánulnak meg – közölte a sajtótájékoztatón Bakács László médiareferens. Hozzátette, az önkormányzat arra kérte a PSMH-t működtető társaság ügyvezetőjét, hogy haladéktalanul tegyen feljelentést az ügyben, ismeretlen tettes ellen. Hasonló feliratok egyébként nem csak a PSMH épületén, de a város több más pontján is megjelentek.