Figyelem! Az Ön által felkeresett archív weboldal már nem frissül. Amennyiben Győr Megyei Jogú Város megújult honlapjára szeretne ellátogatni, úgy kattintson ide: gyor.hu!

×Figyelem! Az Ön által felkeresett archív weboldal már nem frissül. Amennyiben Győr Megyei Jogú Város megújult honlapjára szeretne ellátogatni, úgy kattintson ide: gyor.hu
image
image
image
image
image
image
image
image

Nemzetközi hálózat a kisvállalkozásokért

Az Európai Unió régi alapokon, új hálózatot hozott létre, mely segítséget és tanácsokat nyújt az európai kisvállalkozások számára az uniós szakpolitikákkal, programokkal és finanszírozással kapcsolatban. Az Enterprise Europe Network (EEN) hálózat mindazoknak a kisvállalkozóknak segítséget biztosít, akik üzlettársakat keresnek más uniós tagországokban, innovatív ötleteik megvalósításához szaktanácsra tartanak igényt, vagy éppen azt szeretnék megtudni, hogyan juthatnak európai kutatási támogatáshoz.

Az EEN keretében hozzávetőleg 500 szervezet – köztük kereskedelmi kamarák, regionális fejlesztési ügynökségek és egyetemi technológiai központok –, valamint 4000 tapasztalt szakember dolgozik majd együtt.

Február 6-án Mihalicz Antal a megyei kamara elnöke munkatársai kíséretében Brüsszelben részt vett azon a programon, ahol a hálózat résztvevőit fogadta az európai vállalkozás- és iparpolitika irányításáért felelős biztos Günter Verheugen, aki a hálózat atyja is egyben. Ezen az eseményen vált a Győr-Moson-Sopron megyei Kereskedelmi és Iparkamara a hálózat egyik támaszpontjává.

A hálózat a kis- és középvállalkozások számára biztosít támogatást – különösen az indulásukat követő kezdeti szakaszban – annak érdekében, hogy fejleszteni tudják innovációs tevékenységüket és technológiai képességeiket. Az Enterprise Europe kezdeményezés túlmutat az Európai Unió határain: a hálózat az uniós tagországokon kívül jelen van Törökországban, Macedónia Volt Jugoszláv Köztársaságban, Norvégiában, Izlandon, Örményországban, Izraelben és Svájcban is. Noha az integráció felszámolta a nemzeti korlátokat, kevesebb mint 10% azoknak a kisvállalkozóknak az aránya, akik „új vizekre merészkednek”. Az EEN éppen ezért a határokon átívelő együttmuködést kívánja ösztönözni.

A kisvállalkozók számára nem könnyu feladat, hogy az uniós szabályok és szakpolitikák alakulását nyomon kövessék. Az új hálózat munkatársai ezért tájékoztatással és tanácsokkal látják majd el őket azzal kapcsolatban, milyen üzleti lehetőségekkel és esetleges következményekkel számolhatnak az egyes országok területén. Arra a számtalan különböző uniós forrásszerzési lehetőségre is felhívják majd a figyelmüket, melyek révén regionális, szociális, kutatási és környezetvédelmi támogatásban részesülhetnek. Végezetül pedig a hálózat visszajelzést ad az Európai Bizottság részére azt illetően, hogy az uniós szakpolitikák és kezdeményezések megfelelnek-e a vállalatok igényeinek, illetve nem korlátozzák-e a vállalkozások versenyképességét és innovációs teljesítményét.

Az Enterprise Europe Network 500 vállalkozásfejlesztéssel foglalkozó szervezetet fog össze, feladata az uniós kereskedelmi politika közvetítése mellett a vállalkozások versenyképességének növelése, finanszírozási lehetőségeik bővítése. Magyarországon a hálózatot muködtető konzorcium koordinátora a magyar befektetésösztönzési és kereskedelemfejlesztési ügynökség, az ITD Hungary Zrt., tagjai pedig kereskedelmi- és iparkamarák (Győrött, Pécsett, Székesfehérvárott, Debrecenben és Szegeden), a Magyar Vállalkozásfejlesztési Hálózat konzorcium megyei szervezetei (Zalaegerszegen és Nyíregyházán), illetve az INNOSTART alapítvány. A hálózat munkáját további három kamarai közremuködő segíti Salgótarjánban, Szolnokon és Szekszárdon.

A vállalkozások nemzetköziesedését, az uniós piacon való aktív részvételüket, a technológia-transzfert, az innovációt és ezen belül a kis- és középvállalkozások versenyképességének növelését számos szolgáltatás segíti: a hálózat információs rendezvényeket szervez, cégre szabott tanácsadást nyújt, belföldi és külföldi üzletember-találkozókat, innovációs „brokerage eventek”-et, konferenciákat, technológia-transzfer rendezvényeket szervez.

Az Európai Unió kutatás-fejlesztési keretprogramjában, az FP7-es pályázatokban való részvételt is számos szolgáltatás támogatja, a hálózat segít a nemzetközi partnerkeresésben, pályázatíró rendezvényeket szervez.

A vállalkozások számára a hálózat legfontosabb előnye a teljes területi lefedettség és a szakmai kompetencia mellett az úgynevezett „no wrong door” koncepció – mondta el Dobos Erzsébet, az Enterprise Europe Network magyarországi hálózatának igazgatója a hálózat indulását kisérő budapesti sajtótájékoztatón. Bárhol forduljon is a vállalkozás a hálózat irodáihoz – Európában, Magyarországon, Budapesten vagy Szegeden – mindenütt egységes szolgáltatások érhetők el számára – tette hozzá.

A hazai hálózatot muködtető konzorcium koordinátora, az ITD Hungary eddigi tevékenysége során is kiemelt figyelmet szentelt a kis és középvállalkozások segítésére. - számolt be Kőváriné Vida Ildikó a kamara PR vezetője.