





Oktatási intézmények felújítása
A közoktatási intézményeket érintő 2008 évi felújítási, karbantartási munkákról, a pályázati lehetőségekről, és a Szemünk fénye programról május 6-án, kedden számolt be dr. Németh Viktor az Oktatási, Kulturális és Sport Bizottság elnöke, valamint Kovács Tamás az OKSB alelnöke.
A közoktatási intézmények karbantartása, felújítása fontos a városnak, hogy a gyermekek megfelelő körülmények között tölthessék mindennapjaikat az iskolákban. Fontos azért is, mert az épületek a város jelentős vagyonát képezik, állapotuk megóvásával el kell kerülni a vagyonvesztést, valamint azért is fontos, mert korszerutlen állapotukban fenntartásuk rengeteg forrást emészt fel.
Mint elhangzott, 2008-ban az önkormányzat olyan lehetőséggel élhet, amelyekre a korábbi években nem volt példa. Saját bevételből mintegy 350 milliót költhet a város az óvodák, általános és középiskolák felújítására. Kiemelt feladatként jelentkezik az egészségügyi feltételek biztosítása (biztonságos közlekedés, tantermi, tornatermi padlózat felújítás, vizesblokkok, konyhai berendezések cseréje), az energiatakarékosság és biztonság (nyílászárók cseréje), a tuzbiztonság (elektromos hálózati felújítás), valamint a gépészeti rendszerek muködésbiztonsága.
Jelentős forrást jelenthet továbbá a Nyugat-dunántúli Regionális Operatív Program keretében kiírt Közoktatási infrastruktúra és szolgáltatások fejlesztése címu pályázat, amelyre a város öt intézményének felújításával pályázott (Győri Tánc-, Kazinczy, Tulipános, Balassi és a ménfőcsanaki Petőfi Sándor ÁMK óvoda bővítés). Az elnyerhető összeg 200 millió forint intézményenként, amelyhez az önrészt a város biztosítja.
Ugyancsak komoly lehetőség a Szemünk fénye program, amelyet a május 8-i közgyulés is tárgyal. A program az intézmények elavult és pazarló világítási és futési rendszereinek felújítását szolgálja, amely jelentős költségmegtakarítást eredményez (a megtakarításból finanszírozzák magát a programot). A program lényege, hogy egy külső vállalkozás megtervezi, finanszírozza és végrehajtja a beruházást, amelyet a rekonstrukció előtti és utáni energiaszámlák közti különbségekből kell fedezni, vagyis ez nem jelent többletköltséget az intézmény számára. A szerződés lejárta után a teljes megtakarítás az intézménynél, önkormányzatnál realizálódik.
A programban a Lukács és a Móricz iskola, valamint a Szentiváni és a Tinódi utcai óvoda vesz részt, de várható a résztvevő intézmények körének bővülése is. Kovács Tamás kifejtette, a Lukács iskola tekintetében a felmérések szerint a korszerusítéssel mintegy 50 százalékos, vagyis évi mintegy 30 milliós megtakarítás érhető el (így nyolc év alatt „fizetődik ki” a beruházás, utána a megtakarítás már az intézménynél, önkormányzatnál jelentkezik).
Az OKSB alelnöke végezetül elmondta, folytatódik az óvodák udvari játékainak cseréje is, amelyre eddig 15 millió forintot fordítottak.