Figyelem! Az Ön által felkeresett archív weboldal már nem frissül. Amennyiben Győr Megyei Jogú Város megújult honlapjára szeretne ellátogatni, úgy kattintson ide: gyor.hu!

×Figyelem! Az Ön által felkeresett archív weboldal már nem frissül. Amennyiben Győr Megyei Jogú Város megújult honlapjára szeretne ellátogatni, úgy kattintson ide: gyor.hu
image
image
image
image
image
image
image
image

Olimpiai Nap Győrben

Dr. Schmitt Pál, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke szeptember 14-én, pénteken látogatott Győrbe, ahol Olimpiai Napot rendeztek. Peking igazi különlegességnek ígérkezik az Olimpiák történetében…

A Magyar Olimpiai Bizottság a jövőben számos hazai városba látogat el, hogy népszerusítse az olimpiai eszmét, hiszen a Pekingi Olimpiáig már csak 329 nap van hátra. A sorozatban városunk az első.

Az Olimpiai Nap keretében dr. Schmitt Pál és Borkai Zsolt polgármester ellátogatott a Bercsényi Miklós Szakközépiskola és Gimnáziumba, ahol rendhagyó osztályfőnöki órán vettek részt. Németh Zsolt igazgató elmondta, az iskolai sportosztályok diákjai közel 13 szakággal ismerkedhetnek. Az iskola számos olimpikont adott hazánknak, akiket a bejáratnál található olimpiai falon is megörökítettek. Az iskola korosztályos válogatott tornász diákjai rövid bemutatóval fogadták a vendégeket.

Schmitt Pál a diákokkal való beszélgetés során elmondta, az olimpiai jelmondat: „Gyorsabban, magasabbra, erősebben” azt jelenti, hogy az embernek meg kell próbálnia saját magánál egy kicsit erősebbnek lennie, ez visz előre bennünket. Ezért azt kívánja az olimpikonoknak, hogy az olimpiai verseny napján sikerüljön életük legjobb teljesítményét nyújtaniuk, természetesen kizárólag tiszta eszközökkel. Az elnök hangsúlyozta, az Olimpia több mint egy verseny, a nemzetek közötti összefogást, a béke vágyát jelképezi. Egy személyes élményét is megosztotta a diákokkal, visszaemlékezett a szöuli olimpiára, ahol ő akaszthatta Borkai Zsolt nyakába az aranyérmet.

Borkai Zsolt polgármester visszaemlékezett diákkorára, amikor még ő is e falak között tanult. A diákoknak azt hangsúlyozta ki, kell, hogy legyen egy cél, amit el szeretnének érni, és amiért hajlandóak küzdeni. Persze ez rengeteg áldozattal és lemondással jár, ám személyes tapasztalata alapján mondhatja: Megéri! A rendhagyó osztályfőnöki órán az ugyancsak olimpiai bajnok Keglovich László, az iskola volt tanára ugyancsak élményeiről, tapasztalatairól beszélt a diákoknak.

A programok a városházán folytatódtak, ahol az előadók sportolók és sportvezetők társaságában beszélgettek az olimpiai felkészülésről. A polgármester kifejtette, megtisztelő Győr számára, hogy a MOB országos „körútját” éppen Győrben kezdi. Kiemelte, városunkból eddig 36 sportoló vett részt Olimpián, és remélhetőleg még számos olimpikont ad hazánknak. Borkai Zsolt az utánpótlás támogatásának fontosságát hangsúlyozta, mert ott nevelkednek a jövő bajnokai. A város elkötelezett a sport iránt, most és a jövőben is. Dr. Szakács Imre, a megyei közgyulés elnöke kiemelte, ahogy a város, úgy a megye is a sport mellett áll.

Schmitt Pál úgy fogalmazott, Győr egy igazi sportváros, amely számos neves sportolót nevelt már ki. Nem véletlen, hogy éppen Győr az első állomás. Az elnök a honi sport helyzetét értékelve a forráshiányt nevezte meg fő problémának. A sport finanszírozása terén jelentős az elmaradásunk Európához képest. Ezen túl probléma még, hogy a gyerekek nyolcvan százaléka a testnevelés órákon kívül semmit nem sportol, pedig az egészséges fejlődéshez a szellemi oktatás mellett a testi és lelki nevelés is elengedhetetlen. Hozzátette, a Bercsényi iskola üdítő kivétel.

Az Olimpiával kapcsolatban kifejtette, a felkészülés és a kvalifikáció is egyre nehezebb, így az eredményességi elvárásokat is a realitáshoz kell igazítani. Úgy fogalmazott, ha hat arannyal, hat ezüsttel és hat bronzzal gazdagodnánk, akkor emelt fővel térnénk haza.

Molnár Zoltán, a MOB ügyvezető igazgatója beszámolt arról, hogy a közelmúltban – mint a magyar csapat vezetője – Pekingben járt csapatvezetői értekezleten. Az ülésen Jacques Rogge a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnöke hangsúlyozta, a dopping kapcsán ismét zéró toleranciát hirdetnek. Ennek keretében Pekingben 4500 vizsgálatot tartanak majd, ami mintegy 90 százalékos emelkedés Sydney-hez képest.

Molnár Zoltán kiemelte, Pekingben hihetetlen munkát végeztek el, megújult a város, a létesítmények készek, és már a tesztversenyek zajlanak. Mint mondta, a felkészülés ezen időszakában egy rendező város sem állt ilyen jól. A pekingi Olimpia a környezetvédelem olimpiája is egyben, amire szintén hihetetlen összegeket áldoznak. A versenyeken a legmodernebb technikával találkozhatnak a sportolók és a szurkolók egyaránt.

37 versenyhelyszín lesz, ebből 31 Pekingben, ezen felül pedig 56 edzéshelyszín áll a sportolók rendelkezésére. Az olimpiai faluban 42 épület mintegy 15 ezer ember befogadására alkalmas, természetesen itt is a legmodernebb technikával. Eddig több mint 560 ezer önkéntes jelentkezett, közülük választják ki azt a 70 ezret, akik majd ténylegesen is segédkeznek az Olimpián. Külön érdekesség, hogy a hétmillió jegyből, amelyet az Olimpiára értékesítenek, az 58 százaléka 2500 forintos ár alatt van.

Az olimpiai váltófutás során az öt kontinenst 130 nap alatt járja be a láng, amely most először a Mount Everestet is megmássza majd.