Figyelem! Az Ön által felkeresett archív weboldal már nem frissül. Amennyiben Győr Megyei Jogú Város megújult honlapjára szeretne ellátogatni, úgy kattintson ide: gyor.hu!

×Figyelem! Az Ön által felkeresett archív weboldal már nem frissül. Amennyiben Győr Megyei Jogú Város megújult honlapjára szeretne ellátogatni, úgy kattintson ide: gyor.hu
image
image
image
image
image
image
image
image

Újabb állomásához érkezett a határ menti munkaügyi együttmuködés

Az osztrák-magyar határ menti együttmuködés újabb állomásához érkezett. Az Eurégió West/Nyugat-Pannónia együttmuködést alkotót magyar megyék (Győr-Moson-Sopron, Vas és Zala), valamint a Nyugat-dunántúli Regionális Munkaügyi Központ, továbbá Burgenland tartomány és az AMS Burgenland stratégiai dokumentum aláírását határozták el a határ menti foglalkoztatási helyzet javítása érdekében. „A területi foglalkoztatási paktum egy régió különböző ágazati szereplőinek szerződésben rögzített összefogása, mely a foglalkoztatási struktúrák fejlesztésének céljából jön létre”– áll a szerződés preambulumában.

Az Eurégió-West/Nyugat-Pannónia Foglalkoztatási Paktumának aláírására június 27-én, szerdán 16.00 órakor kerül sor Szombathelyen, a Megyeháza címertermében. A Győr-Moson-Sopron Megyei Önkormányzat képviseletében a dokumentumot dr. Kovács Béla megyei főjegyző látja el kézjegyével. – tájékoztatott Ponty Zita megyei sajtóreferens.

 „1991 óta áll fenn a több mint egy évtizedes múltra visszatekintő határon átnyúló, foglalkoztatás-politikai együttmuködés Nyugat-Magyarország és Kelet-Ausztria között, amelyet kezdetben a keleti országoknak nyújtott segélyprogram (Ost-Hife) és Ausztria Szövetségi Kancellária Hivatala, később az Osztrák Köztársaság Szövetségi Munkaügyi Minisztériuma, illetve a Magyar Köztársaság Munkaügyi Minisztériuma, majd 1995-től kezdődően az Európai Unió Phare CBC és Interreg programjai, illetve a két állam saját nemzeti forrásai támogattak.

A közös munka az érintett partnerek közötti munkaerő-piaci és foglalkoztatáspolitikai együttmuködések folyamatos fejlődéséhez és elmélyítéséhez vezetett osztrák részről a Szövetségi Gazdasági és Munkaügyi Minisztérium, a Burgenlandi Munkaerő-piaci Szolgálat (AMS), magyar részről pedig a Győr-Moson-Sopron, Vas és Zala Megyei Munkaügyi Központok között. Ezen együttmuködés egyik kiváló formája az Ausztria és Magyarország között 1998-ban hatályba lépett Határmenti ingázói egyezmény, továbbá a folyamatos tapasztalatcsere, valamint know-how átadás az Eurégió munkacsoportjain belül.

Az együttmuködés elmélyítésként, 2004-ben a három megye (Győr-Moson-Sopron, Vas és Zala) és a Megyei Munkaügyi Központok, Burgenland tartomány, valamint a Burgenlandi Munkaerő-piaci Szolgálat (AMS) aláírt egy Keretmegállapodást egy határon átnyúló foglalkoztatási paktum előkészítése céljából az Eurégión belül. A most aláírásra kerülő szerződés ezen Keretmegállapodás következményeként jött létre.

Az Interreg III A Ausztria-Magyarország program keretében megvalósuló „Határon átnyúló foglalkoztatásról szóló megállapodások az EuRégió West/Nyugat Pannóniában” címu projekt előkészítése keretében megrendezett workshopok eredményeinek megfelelően általános célkituzésként az EuRégión belüli foglalkoztatási szint növelése, valamint a reáljövedelmek kiegyenlítése és a szociális színvonal ezzel összefüggő pozitív irányú fejlődése kerül megfogalmazásra.

Ezen célkituzés megvalósítását mindenek előtt az alábbi intézkedésekkel kell elérni:
1.      a meglévő határon átnyúló együttmuködések, hálózatok és partnerségek folytatása és kiépítése, fejlesztése az EuRégió keretén belül
2.      a projektpartnerek közötti eddigi tapasztalatcsere intenzívebbé tétele az EuRégión belül
3.      innovatív jellegu regionális munkaerő-piaci projektek közös fejlesztése és megvalósítása az átmeneti intézkedések valamint az érvényes törvényi rendelkezések figyelembe vételével.

Az eddigi együttmuködéseket, hálózatokat és partnerségeket még intenzívebbé kell tenni a paktum partnereinek regionális képviselőinek bevonásával, hogy ezáltal biztosítani lehessen a munkaerő-piacon tapasztalható különböző problémák nyomatékosabb figyelembevételét az EuRégió egyes régióiban. Ugyanakkor szükség esetén lehetővé kell tenni, valamint törekedni kell további szereplők bevonására.

Egy sikeres partnerség és a kituzött célok megvalósításának feltétele egy határon átnyúló foglalkoztatási paktumon belül a paktum partnereinek valamennyi szereplőjének aktív együttmuködése illetékességük, felelősségük és kompetenciájuk keretén belül” – áll a szerződés szövegében.