
Városi megemlékezés
Győr Megyei Jogú Város Önkormányzata október 6-án, hétfőn délután tartotta megemlékezését a Batthyány téren állított Batthyány-emlékoszlopnál az 1848-1849-es forradalom és szabadságharc vértanúinak tiszteletére.
A koszorúzási ünnepségen az első felelős magyar kormány tagjai emléktábláit is felavatták. Dr. Somogyi Tivadar alpolgármester avató beszédében elmondta: az elmúlt évben a megemlékezés keretében adták át a felújított Batthyány-emlékoszlopot elkészültének 100. évfordulója alkalmából. Az idén tovább bővült az emlékmű két nyitott könyvet formázó alkotással, amelynek lapjain az első felelős kormány tagjainak arcképe látható a Lebó Ferenc által készített emlékérméken.
Az ünnepségen Németh Zoltán alpolgármester tartott megemlékezést. Beszédében kifejtette: Miután Világosnál letették a fegyvert, befejeződött az 1848-49-es szabadságharc. A császári haditörvényszék ítélete alapján Aradon kivégezték a magyar honvédsereg 12 tábornokát és egy ezredesét, akik a bukás után kerültek az osztrákok fogságába. Ők a nemzet vértanúivá váltak: Aulich Lajos, Damjanich János, Dessewffy Arisztid, Kiss Ernő, Knézich Károly, Lahner György, Lázár Vilmos, Leiningen Westerburg Károly, Nagysándor József, Pöltenberg Ernő, Schweidel József, Török Ignác és Vécsey Károly.
Hittek igazukban, esküjük szentségében, szavaik tisztaságában, így nyílt tekintettel várták a jövőt. S tudták jól, mire számíthatnak. Mind a tizenhárman meggyőződéssel vallották, hogy az általuk szolgált ügy méltó, igaz ügy, amelyért érdemes minden kockázatot, áldozatot vállalni. Sokáig bíztak abban, hogy a győztesek méltányosan ítélik meg esküjük és tiszta lelkiismeretük diktálta tetteiket. Egészen az ítélet kihirdetésének órájáig reménykedtek, de amikor eljött a végső óra, olyan büszkén fogadták a halálos ítéletet, mintha csupa dicséretet olvastak volna fel előttük.
Október 6-a a magyarság számára nemzeti gyásznap. Gyásznap: 12 tábornokkal és egy ezredessel, az aradi tizenhárommal. A példamutatás napja az aradi hősökkel. Így vagy úgy, de Arad mindig és mindenkor emlékeztetni fog. Az ott raboskodó, oly sokban különböző - magyar, német, osztrák, horvát, szerb és örmény – kisnemes, polgár, főúr és nincstelen, barát és ellenfél egy közös célért, a magyar szabadságért és függetlenségért áldozta az életét.
Hinnünk kell, hogy példájuk kapoccsá, híddá válik a népek között, s az európai gondolkodás szellemében a kölcsönös tisztelet és magatartás jelképévé olvad. Őriznünk kell a lángot, a gyertyák fényét, a hitet, melyet a szabadságharc mártírjai öntöttek a hazafiak szívébe…”
A megemlékezés után a Győri Tánc- és Képzőművészeti Általános Iskola, Szakközépiskola és Kollégium diákjainak emlékműsora következett. Az ünnepséget a koszorúzás, az emlékezés virágainak elhelyezése zárta.