





Vigyázzunk értékeinkre a temetők környékén is!
November első napján elhunyt szeretteinkre emlékezünk. Sajnos vannak olyanok, akik ezt az alkalmat használják fel arra, hogy vagyon elleni bűncselekményeket kövessenek el a temetők környékén…
Az ilyen bűncselekmények megelőzésére az alábbiakat ajánljuk:
- A temetők látogatása idején lehetőség szerint ne maradjanak sötétedés után. Különösen az időskorú emberek veszélyeztetettek.
- Értéket, pénzt, bankkártyát lehetőség szerint ne tartsanak magunknál.
- A táskájukat rövid időre se hagyják őrizetlenül a sírnál! Sokszor előfordul, hogy a látogatók amíg elmennek vízért vagy elviszik az elszáradt virágokat a gyűjtőkonténerbe a sírnál hagyják a táskájukat amit ez alatt az idő alatt eltulajdonítanak.
- A mécseseket, virágokat, koszorúkat ne rakják ki napokkal korábban, mivel vannak olyan elkövetők, akik azok eltulajdonítására specializálták magukat.
- A parkolókban hagyott gépjárműveikben látható helyen ne hagyjanak értéktárgyat (telefont, táskát, kabátot, híradástechnikai berendezést).
- Autóikkal lehetőség szerint kivilágított, jól látható helyen parkoljanak.
- Autóbuszon közlekedőknek számítani lehet arra, hogy zsebtolvajok vegyülnek a tömegesen utazó emberek közé, akik kihasználva a zsúfoltságot eltulajdonítják az Önök kézitáskáját, pénztárcájukat vagy ékszereiket. Legtöbbször az elkövetők nem egyedül dolgoznak. Az autóbuszon a le- és felszálláskor különösen figyeljünk értékeinkre! Válltáska esetén a buszon azt magunk előtt – célszerű – fogva tartani, úgy , hogy mindig tudjanak rátekinteni. A férfiak sokszor a farzsebükben tartják irataikat és pénztárcájukat, ami szintén könnyen áldozattá teheti őket, mivel könnyedén ki lehet onnan emelni az értékeket. Kézi- vagy válltáska esetén célszerű a többcsatos kivitel, mivel azzal nehezebben „boldogulnak” az elkövetők. Ha valaki túl sokszor tapasztalja, hogy meglökik nem árt ha megnézi, hogy minden értéke megvan-e.
Ha a baj mégis megtörténik és áldozattá váltunk… Mit tegyünk?
Amennyiben azt tapasztaljuk, hogy valamely értékünket ellopnak, feltörik az autónkat minden esetben jelentsük a rendőrségen! Autófeltörés észlelésekor ne érjenek a gépkocsihoz, mivel könnyen lehet, hogy bizonyos nyomok – amelyeket az elkövető(k) hagy(nak) ott – nem lesznek értékelhetőek. Amennyiben lopás áldozatává váltunk és a feltételezett elkövetőt látjuk, soha ne akarjuk magunk megállítani!
A rendőrség hívószáma a 107, hívható még a 112 ami központi segélyhívó szám. Ezek a telefonszámok közvetlenül hívhatóak bármely szolgáltató rendszeréről.
GY-M-S MRFK – Bűnmegelőzési Osztály