Figyelem! Az Ön által felkeresett archív weboldal már nem frissül. Amennyiben Győr Megyei Jogú Város megújult honlapjára szeretne ellátogatni, úgy kattintson ide: gyor.hu!

×Figyelem! Az Ön által felkeresett archív weboldal már nem frissül. Amennyiben Győr Megyei Jogú Város megújult honlapjára szeretne ellátogatni, úgy kattintson ide: gyor.hu
image
image
image
image
image
image
image
image

7/2014 (VIII. 25.) HVB határozat

GYŐR MEGYEI JOGÚ VÁROS HELYI VÁLASZTÁSI BIZOTTSÁG

7/2014. (VIII. 25.) HATÁROZATA

 

A Győr Megyei Jogú Város Helyi Választási Bizottsága a választási eljárásról szóló 2013. évi XXXVI. törvény (a továbbiakban: Ve.) 44. § (1) bekezdésében foglalt hatáskörében eljárva az ügyrend elfogadása tárgyában meghozta az alábbi

 

határozatot:

 

Győr Megyei Jogú Város Helyi Választási Bizottsága az 1. számú melléklet szerint az ügyrendjét elfogadja.

 

A határozat ellen fellebbezést lehet benyújtani jogszabálysértésre hivatkozással, illetve a választási bizottság mérlegelési jogkörben hozott határozata ellen a Győr-Moson-Sopron Megyei Területi Választási Bizottsághoz. A fellebbezést Győr Megyei Jogú Város Helyi Választási Bizottságánál kell előterjeszteni. A fellebbezést személyesen, levélben (9021 Győr, Városház tér 1.), telefaxon (96/500-160), elektronikus levélben (valasztas@gyor-ph.hu) úgy kell benyújtani, hogy az legkésőbb 2014. augusztus 28-án 16.00 óráig megérkezzen. A határidő jogvesztő.

A fellebbezésnek tartalmaznia kell

a)      a jogszabálysértésre hivatkozást vagy a mérlegelési jogkörben hozott határozatra hivatkozást,

b)      a kérelem benyújtójának nevét, lakcímét (székhelyét) és - ha a lakcímétől (székhelyétől) eltér - postai értesítési címét,

c)      a kérelem benyújtójának személyi azonosítóját, illetve ha a külföldön élő, magyarországi lakcímmel nem rendelkező választópolgár nem rendelkezik személyi azonosítóval, a magyar állampolgárságát igazoló okiratának típusát és számát, vagy jelölő szervezet vagy más szervezet esetében a bírósági nyilvántartásba-vételi számát.

A fellebbezés tartalmazhatja továbbá a benyújtójának telefaxszámát vagy elektronikus levélcímét, illetve kézbesítési megbízottjának nevét és telefaxszámát vagy elektronikus levélcímét. A fellebbezésben új tények és bizonyítékok is felhozhatók. A fellebbezés illetékmentes.

 

Indokolás:

A választási bizottságok működésére vonatkozóan csak nagyon kevés szabályt tartalmaznak a jogszabályok. A választási bizottság érdemi kérdésben határozattal dönt, egyébként jegyzőkönyvbe foglalt döntést hoz. Az eljárás formalizálása, ezáltal egységesítése, egyértelművé tétele érdekében szükséges az ügyrend elfogadása, így nem kérdőjelezheti meg senki a bizottság eljárásának szabályszerűségét. Az ügyrend tartalmazza a választási bizottság elnökére átruházott hatásköröket is (Ve. 50. § (1) bek., 206. §, 213. § (2) bek.).

 

A határozat a Ve. 10. § (1) és (3) bekezdésén, 46. §-án, a jogorvoslatról szóló tájékoztatás a Ve. 221. §-án, valamint 223-224. §-ain, az illetékmentesség az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény 33. § (2) bekezdés 1. pontján alapul.

 

Győr, 2014. augusztus 25.

 

Dr. Gál Miklós

elnök


1. számú melléklet

GYŐR MEGYEI JOGÚ VÁROS HELYI VÁLASZTÁSI BIZOTTSÁG

7/2014. (VIII. 25.) HATÁROZATA

A Győr Megyei Jogú Város Helyi Választási Bizottság ügyrendjéről

 

 

1. §

 

(1) Győr Megyei Jogú Város Helyi Választási Bizottsága (a továbbiakban: HVB) alakuló ülését a legidősebb választott tag (korelnök)

a)      hívja össze és

b)      vezeti az ülést, így különösen megállapítja a határozatképességet, javaslatot tesz a napirendre, szavazást rendel el, gyakorolja valamennyi, az elnököt megillető jogkört

az elnök megválasztásáig.

 

(2) Az elnök és az elnökhelyettes személyének megválasztására bármely tag javaslatot tehet. A javaslattétel után a javasolt személy nyilatkozik, hogy elfogadja-e a jelölést.

 

(3) A jelölést elfogadó jelöltekről ábécé sorrendben kell szavazni addig, amíg valamely jelölt nem kapja meg a szükséges többséget.

 

(4) A megválasztott elnök átveszi a korelnöktől az ülés vezetését.

 

(5) Ahol az ügyrend elnököt említ, ott akadályoztatása vagy távolléte esetén a helyettese értendő. Az elnök és az elnökhelyettes együttes akadályoztatása vagy távolléte esetén bizottsági ülés megtartására nem kerülhet sor.

 

 

2. §

 

(1) A HVB működési formája az ülés.

 

(2) Az ülést az elnök hívja össze úgy, hogy a HVB határozatképessége biztosítható legyen, valamint az ülésen megjelenő minden tagnak lehetőség szerint elegendő ideje álljon rendelkezésre a napirendi javaslatban szereplő ügyekkel kapcsolatos írásbeli előterjesztések áttekintésére.

 

(3) Az ülés összehívása rövid úton - telefon, telefax, e-mail vagy személyes közlés útján - történik. Az összehívás során a HVB tagjával ismertetni kell az ülés várható napirendjét, és amennyiben van, az írásos előterjesztés ülés előtti megismerésének módját.

 

(4) Azokat, akik nem tagjai a HVB-nek, de jelenlétük szükséges, indokolt vagy kötelező az ülésen, az ülés helyének, idejének és jelenlétük indokának meghatározásával az elnök a (3) bekezdés szerint hívja meg.

 

(5) Az ülés összehívásával, valamint lebonyolításával kapcsolatos technikai, adminisztratív teendőkről Győr Megyei Jogú Város Helyi Választási Irodája (a továbbiakban: HVI) gondoskodik.

 

(6) Az ülések helyszínéül elsődlegesen a HVI hivatalos helyiségei szolgálnak.

 

(7) Határozatképtelenség miatt elmaradt vagy megszakadt ülés miatt ismételt vagy új ülést a jogszabályi határidők betartása érdekében bármilyen módon, a jelen paragrafusban foglalt szabályok figyelmen kívül hagyásával is össze lehet hívni.

 

 

3. §

 

(1) Az ülés vezetésének feladatait a HVB elnöke látja el.

 

(2) Az ülés vezetése során az elnök gondoskodik a határozatképesség megállapításáról, és folyamatos figyelemmel kíséréséről.

 

(3) A határozatképesség szempontjából az ülés helyiségében jelenlévő tagot kell figyelembe venni. Ha egy tag jelen van, de nem szavaz, a jelenlét szempontjából figyelembe kell venni, és a nem szavazás tényét a jegyzőkönyvben fel kell tüntetni.

 

(4) A határozatképtelenné vált ülést az elnök berekeszti, és meghatározza az ülés folytatásának időpontját, melyről a jelen nem lévő tagokat és más meghívottakat a 2. § szerint értesíteni kell.

 

(5) A választás napján - szükség esetén - a HVB folytatólagos ülést tart.

 

(6) A (4) és (5) bekezdés szerint folytatott ülésről folytatólagos jegyzőkönyvet kell készíteni. A folytatott ülésen a HVB döntése alapján új, az eredeti ülés napirendjén nem szereplő napirendi pont is tárgyalható.

 

 

4. §

 

(1) Az ülés napirendjére a HVB elnöke a HVI vezetője - távollétében helyettese - javaslata alapján tesz indítványt. A HVB bármely tagja módosító indítványt tehet az elnök által előterjesztett indítványhoz.

 

(2) A HVI a http://www.gyor.hu internetes oldal „Választás” rovatában közzéteszi a HVB következő ülésének várható időpontját, és várható napirendjét azzal, hogy a végleges napirendet a HVB határozza meg.

 

(3) A HVB ülése jogszabályban foglalt kivétellel nyilvános.

 

 

5. §

 

A HVB az elnökére ruházza

a)      a hatáskörébe nem tartozó kifogásoknak a hatáskörrel rendelkező más választási bizottságokhoz való áttételének jogát,

b)      a megbízólevélnek a megválasztott képviselőnek történő átadását, valamint

c)      a határozat kijavítását.

 

 

6. §

 

(1) A HVB napirendjén szereplő ügyekben a döntés-előkészítő feladatokat a HVI látja el.

 

(2) Az egyes napirendi pontok megtárgyalása a HVI tagjának szóbeli előterjesztésével kezdődik. Amennyiben lehetséges, az előterjesztést írásban is a tagok rendelkezésére kell bocsátani. Az előterjesztés tartalmazza a döntési javaslatot is.

 

(3) A HVI legalább egy tagja az ülés végéig jelen van. A napirend bizottsági tárgyalása során a HVI tagja szükség esetén - az elnök kérésére - kiegészítő előterjesztést tesz, illetve megadja a kért felvilágosítást, tájékoztatást, információt.

 

(4) Bármely tag módosító javaslatot fűzhet a döntési javaslathoz, melyről a HVB a döntéshozatal során külön szavaz.

 

 

7. §

 

(1) Az egyes napirendeknél a tagot megillető hozzászólások időtartama legfeljebb 5 perc, melyet az elnök döntésével korlátozhat, vagy megemelhet. A nem tagok tekintetében az elnök dönt, hogy megadja-e a szót - ide nem értve a HVI tagjait, akik meghallgatása jelentkezésük esetén soron kívül időkorlát nélkül kötelező -, továbbá arról, hogy a hozzászóláshoz milyen időkeretet biztosít, valamint a szó megvonása tárgyában.

 

(2) Az ülés vezetése során az elnök szabadon dönt a hozzászólási sorrend meghatározásáról, a szó megadásáról, megvonásáról, a vita lezárásáról, a szavazások sorrendjéről, ha azt jogszabály vagy jelen ügyrend nem határozza meg. A HVB tagjának jelentkezése esetén a szót meg kell adni, amennyiben az időkeretét még nem használta fel.

 

(3) Az elnök az ülés vezetése során gondoskodik a rend fenntartásáról. Ennek biztosítása érdekében jogosult

a)      figyelmeztetni a hozzászólót, amennyiben eltér a tárgyalt témától, vagy másokat sértő a megfogalmazása,

b)      rendre utasítani azt, aki a HVB-hez méltatlan magatartást tanúsít, vagy

c)      ismételt rendzavarás esetén a rendbontót - kivéve a tagot - a terem elhagyására utasítani.

 

(4) A tag az elnök felé az ülésvezetéssel kapcsolatban indítvánnyal élhet, melyről az elnök dönt. Amennyiben az elnök nem fogadja el a javaslatát, napirendi pontonként minden tag egyszer kérheti, hogy javaslatáról a HVB döntsön. Ekkor a döntés eredményétől függően kell az ülést folytatni.

 

 

8. §

 

(1) A vita lezárását követően az elnök ismerteti a döntési javaslatot, melyet a HVI az előterjesztésében megfogalmazott. Ezt követően ismerteti a tagok által megfogalmazott módosító javaslatokat.

 

(2) Az elnök először a módosító javaslatokat teszi fel szavazásra. Egymást kizáró javaslat esetén a szükséges többséget megkapott javaslat után az oka fogyott javaslatról nem kell szavazni. A módosítások elfogadását követően a HVI javaslatáról az elfogadott módosításokkal együtt kell szavazni, kivéve, ha valamely elfogadott módosítási javaslat miatt a HVI javaslata oka fogyottá vált.

 

(3) Szavazni csak igen és nem szavazattal lehet. A szavazás eredményét az elnök állapítja meg. Szavazategyenlőség esetén az elnök - akadályoztatása vagy távolléte esetén - az elnökhelyettes szavazata dönt.

 

(4) A HVB határozatait egyszerű többséggel hozza meg.

 

(5) Ha a szavazás eredménye felől kétség merül fel, vagy valamely tag kéri, a szavazást meg kell ismételni. A szavazás csak egyszer ismételhető meg.

 

 

9. §

 

(1) Az ülésről a HVI tagja jegyzőkönyvet készít - szükség esetén hangfelvétel alapján -, amely az ülés időpontjának és helyszínének megjelölését, a jelen lévő tagok és meghívottak nevét, a tárgyalt napirendi pontokat, a tanácskozás lényegét, a szavazás számszerű eredményét és a választási bizottság döntését, valamint a kisebbségi véleményt tartalmazza.

 

(2) A HVB ülésének a jegyzőkönyvét a jelenlévő tagok írják alá. Amennyiben valamely tag a jegyzőkönyvet nem tudja vagy nem akarja aláírni, ezt a tényt a neve alatt az elnök feltünteti. A jegyzőkönyvet a HVI tagja hitelesíti.

 

(3) A jegyzőkönyvhöz mellékelni kell a meghívót, az elfogadott határozatot és a jelenléti ívet.

 

(4) A választás eredményéről szóló jegyzőkönyv egy-egy másolati példányát az illetékes választási bizottság elnöke - kérésre, ingyenesen - átadja a választási bizottság delegált tagjainak, mely másolatát sokszorosítás után a választási bizottság elnöke bélyegzőlenyomattal és aláírásával hitelesíti.

 

(5) A (4) bekezdésben meghatározott jegyzőkönyvön kívül az elnök által aláírt jegyzőkönyvről másolatot a HVI tagjának aláírásával lehet készíteni és kiadmányozni. A választási bizottság választott tagja részére kérésére ingyenesen kell egy példányt biztosítani.

 

 

10. §

 

(1) A határozatot írásba kell foglalni. Az írásba foglalásról a HVI gondoskodik.

 

(2) A határozat érvényességi kelléke az elnök aláírása.

 

(3) A határozatot - amennyiben lehetséges, a határozat meghozatala napján, ha nem lehetséges, az azt következő napon – a HVI a http://www.gyor.hu internetes oldal „Választás” rovatában közzéteszi, valamint gondoskodik az érintettel való közlés érdekében szükséges intézkedés megtételéről.

 

(4) Az elnök által aláírt határozatról másolatot a HVI tagjának aláírásával lehet készíteni és kiadmányozni. A választási bizottság tagja részére kérésére ingyenesen kell egy példányt biztosítani.

 

11. §

 

A HVB nevében a sajtó részére az elnök vagy az elnök által kijelölt személy nyilatkozik. A nyilatkozó csak a HVB álláspontját ismertetheti.

 

 

Győr, 2014. augusztus 25.

 

 

Dr. Gál Miklós s. k.

a HVB elnöke